Hyvinvointi

Kyläseppo – tuki ja turva

Mikä ihmeen kyläseppo? 

Kyläsepot ovat henkilöitä, jotka ovat leirillä kaikkien kliffalaisten hyvinvointia takaamassa ja varmistamassa. Kyläsepoista löytyy kasvatuksen, teologian ja rinnalla kulkemisen ammattilaisia tai asiasta kiinnostuneita. Mikä tahansa asia leirillä pyörii mielessä (ilot, surut, väsymykset, turhautuneisuudet…), voi kyläseppo toimia peilinä tunteille ja ajatuksille. Meillä on myös hengellisten ja henkisten asioiden käsittelyn ammattitaito. Asioiden kanssa ei tarvitse kulkea yksin. Iso osa kyläsepoista on seurakuntien lähettämiä ammattilaisia mutta joukossa on myös vapaaehtoisia partiolaisia. Kyläsepot kuulevat kaikkia ja kunnioittavat jokaisen omaa hengellistä vakaumusta.

Missä kyläsepon voi tavata? 

Jokaisesta kylästä löytyy oma kyläseppo / omat kyläsepot. Tarkoitus on, että jokainen kliffalainen on tietoinen oman kylän seposta ja siitä, mistä hänet tavoittaa. Kyläsepot päivystävät vuorollaan myös Lataamossa.

Kuka voi ottaa yhteyttä kyläseppoon? 

Kuka tahansa voi olla yhteydessä kyläseppoon. Jos leirilippukunnassasi on tuen tarvetta lapsella / nuorella tai johtajalla, voi leirilippukunnan johtajisto ottaa yhteyttä ja sopia, miten kyläseppo voi auttaa. Avun / tuen tarvitsijaa voi myös rohkaista olemaan itse yhteydessä kyläseppoon.

Kyläsepon saat tarvittaessa kiinni ympäri vuorokauden.

Kylien vastuusepot

HUB 1 (Niina Penttinen)
Sammakko: Iida Rotko, iida.rotko@gmail.com, 044-2573671
Valkohäntäpeura: Erika Kallio, erika.kallio@evl.fi, 040-5471864
Metsähiiri: Katja Muranen, katja.muranen@evl.fi, 050-3409056
Siili: Tytti Friberg, tytti.friberg@evl.fi, 050-3803252
Kettu: Hetu Saarinen, hertta.saarinen@evl.fi, 050-4090136
Kani: Jouko Seppälä, jouko.seppala@kinosto.fi, 050-5413187

HUB 2 (Stella Björkholm)
Kampela: Marika Mäkinen, marika@netti.fi, 050-3453584
Sisilisko: Tiro Rohkimainen, tiro.rohkimainen@evl.fi, 050-3484643
Rotta: Mano Laukkarinen, anne-maria.laukkarinen@evl.fi, 040-5130834
Supikoira: Jani Peltola, jani.peltola@gmail.com, 040-5537119
Orava: Heidi Hakulinen, heidi.hakulinen@evl.fi, 040-5405246
Tiira: Aino Wahlström, aino.wahlstrom@gmail.com, 045-1120674
Hirvi: Meriina Karen, meriinan@live.fi, 040-9381924
Snadila: Pia Saarela, pia.h.saarela@gmail.com, 050-3247010

Kyläseppojen toiminnasta vastaavat Kliffa-sepot:
Stella Björkholm p. 040-5961686 / stella.bjorkholm@partio.fi Niina Penttinen p. 050-9118626 / niina.penttinen@partio.fi

LATAAMO – olohuoneesi hubissa

Mikä Lataamo ja missä? 

HUBien yhteydestä löydät myös Lataamon, jossa kyläsepot päivystävät. Lataamosta löytyy jokaiselle jotakin. Lataamot ovat auki joka päivä klo 9-20.30. Sinne voit tulla hetkeksi hengähtämään, juoda kupposen kuumaa tai kylmää juomaa kanssamme, pelata, askarrella tai vain olla. Lataamo on tarkoitettu kaikille yhteiseksi kohtaamispaikaksi.

SATAMA – hetki rauhaa leiriarjen sykkeessä

Sataman löydät baanan päästä kartasta.
Se on paikka rauhoittumiselle ja hiljentymiselle. Sieltä voit varata halutessasi oman ajan omalle porukalle.
Sataman ohjelma löytyy hubien ilmoitustaululta.